“Basia. Wielka księga przygód. Tom 1” to pierwsza z cyklu ksiąg prezentujących życie znanej prawie wszystkim dzieciom Basi i jej rodzinyBasia. Wielka księga przygód. Tom 1” to pierwsza z cyklu ksiąg prezentujących życie znanej prawie wszystkim dzieciom Basi i jej rodziny. Jest w niej zawartych siedem powszechnie lubianych opowieści, które znaleźć można także wydane jako osobne publikacje. Łączy je osoba Basi – małej, sympatycznej dziewczynki w wieku przedszkolnym, która mieszka w Polsce i ma rodzeństwo. Autorką książki jest Zofia Stanecka, znana starszym czytelnikom m.in. z serii “Czytam sobie” o trollu Alojzym, Robocie Robercie i Titanicu. Charakterystyczne dla całej serii ilustracje wykonała Marianna Oklejak.

Kim jest Basia?

Basia bywa grzeczna lub nie, spotykają ją różnorodne przygody, znajduje się w codziennych trudnych sytuacjach i próbuje sobie z nimi poradzić. Basia jest typowym przedszkolakiem – jest wulkanem energii, chyba że akurat jest smutna. Przeżywa również wiele innych emocji, charakterystycznych dla swojego wieku. Główna bohaterka uwielbia ubrania w paski, żelki i inne słodycze, taniec, zwierzęta, a nade wszystko swojego pluszaka – Miśka Zdziśka. Ma wiele pomysłów, lubi też zadawać pytania i poznawać znaczenie słów.

Przygody Basi

W pierwszym tomie wielkiej księgi przygód Basi znajdują się siedem opowiadań. “Basia i przedszkole” jest opowieścią o poszukiwaniu przyjaciół i trudnościach z tym związanych. “Basia i Boże Narodzenie” przenosi czytelników w przedświąteczny czas, który jednak okaże się zupełnie inny niż się tego spodziewają, bo przygotowaniem świąt będą musieli zająć się wszyscy domownicy – a nie tylko mama Basi i Antka. “Basia i nowy braciszek” jest właśnie tym opowiadaniem, w którym po raz pierwszy pojawia się postać malutkiego Franka, który jest stałym bohaterem późniejszych części cyklu. Początkowo Basia jest bardzo zazdrosna o świeżo urodzonego brata i trudno jej odnaleźć się w nowej sytuacji życiowej, lecz z czasem to się zmienia. “Basia i upał w zoo” odrywa czytelnika z kontekstu domowego, a zabiera go do zoo, gdzie Basia na wyprawie z samym tatą poznaje letnie zwyczaje zwierząt, szukający tak jak i ona ochłody w gorący, wakacyjny dzień.  Opowieść “Basia i Mama w pracy” dotyczy trudnego dla dziecka okresu, gdy rodzic na nowo podejmuje aktywność zawodową. “Basia i bałagan” pokazuje, że sprzątanie nie jest takie proste, jak by się wydawało. Ostatnia opowieść “Basia i taniec” to historia o wspólnej pasji mamy i córki, jaką okazuje się być taniec – aczkolwiek mała Basia woli tańczyć balet razem z kuzynką Lulą, a mama rozpoczyna przygodę z flamenco.

Cała książka napisana jest ciepłym językiem. Autorka porusza trudne tematy w mądry i przemyślany sposób. Przygody Basi są opisane w sposób dowcipny, zarówno z myślą o dzieciach jak i rodzicach. Skłaniają do refleksji i wspólnej rozmowy.

Card obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Powiązane Posty

Basia do słuchania

Słuchaj i czytaj razem z Basią

“Basia do słuchania” to nowe, nieznane dotąd wydanie opowieści o małej dziewczynce. Tym razem Zofia Stanecka, pracując w duecie z Marianną Olejak przygotowały naprawdę opasły tom, który objętością przekracza dotychczasowe wydania. Mało tego, do każdej książki Czytaj więcej…

Dobra książka

Kolejne przygody wielkiego Wikinga o jeszcze większym sercu

“Tappi i kocyk mocyk” to już kolejne wydanie Marcina Mortki opowiadające o przygodach ogromnego Wikinga o jeszcze większym sercu. Seria ta skradła serca wszystkich 4- 5 latków. Wspaniałe, pełne ciepła opowiadania podobają się zarówno chłopcom i Czytaj więcej…